ДО ТЕХНОЛОГІЇ ЗНОСОСТІЙКОГО ПОКРИТТЯ ДЛЯ ЕЛЕМЕНТІВ КОМПОНУВАННЯ НИЗУ БУРИЛЬНОЇ КОЛОНИ

  • М.Є. Чернова Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
  • В.С. Школьна Тернопільський національний технічний університет ім. Івана Пулюя, Технічний Коледж
Ключові слова: бурильна колона, полімерне покриття, тертя, технологія, зносостійкість

Анотація

Втомно-корозійне руйнування елементів бурильної колони в свердловині, що виникають у процесі буріння глибоких свердловин, є однією з проблем нафтогазової промисловості. Заразом зменшення сил тертя між елементами компоновки низу бурильної колони та стінками стовбура свердловини, із застосуванням як гвинтових вибійних двигунів так і за умов роторного буріння, є надзвичайно актуальним питанням. Наявність значних сил тертя перешкоджає доведенню ефективного осьового навантаження у вибій свердловини, що призводить до зменшення механічної швидкості буріння, збільшення тривалості буріння, а отже і підвищення собівартості буріння нафтогазових свердловин.

У статті розглядається можливість зменшення тертя, та корозійно-втомного руйнування, за рахунок технології полімерного покриття як елементів компонування низу бурильної колони так і найбільш прихопленебезпечних її ділянок.

Основні напрямки проведення досліджень полягали у створенні технології полімерного покриття для труб нафтового сортаменту, зокрема у виборі матеріалів та складових для отримання такого покриття, розробленні технології його нанесення.

Такий техніко-технологічний комплекс здатний забезпечити підвищення швидкості будівництва нафтогазових свердловин, а відповідно, знизити її собівартість до 35%.

Важливими залишаються результати промислових досліджень, які можуть бути проведені буровими компаніями України, оскільки дана технологія враховує геологічні умови родовищ Дніпрово-Донецької западини та шельфу Чорного моря.

Опубліковано
2020-10-09
Розділ
Породоруйнівний інструмент з надтвердих матеріалів і технологія його застосуванн