РОЗРОБКА НОВОГО ПІКОПОДІБНОГО ДОЛОТА ТА ЙОГО ВИПРОБУВАННЯ В ЛАБОРАТОРНИХ ТА ВИРОБНИЧИХ УМОВАХ

  • Б.Т. Ратов Сатбаєв університет
  • Б.В. Федоров Сатбаєв університет
  • В.Л. Хоменко Національний технічний університет «Дніпровська політехніка»
  • Д.Р. Коргасбеков Сатбаєв університет
  • С.М. Козбакарова Есенов університет
Ключові слова: «зависання» долота, м'які породи, пікобур, видалення різців, вісь обертання, руйнування керна, буровий розчин, кернолом

Анотація

Метою роботи є розробка нового лопатевого долота типу пікобур, що відзначається підвищеною продуктивністю, стійкістю і зниженою енергоємністю при бурінні свердловин в м'яких і частково в середньої твердості породах.

Для досягнення поставленої мети визначено розподіл зусиль на різцях, розташованих на лопатях лопатевого долота в радикальному напрямку. Встановлено, що зазначений розподіл зусиль вкрай нерівномірний і є причиною «зависання» долота (періодичних зупинок поглиблення забою свердловини). Для усунення цього ускладнення розроблений і запатентований пікобур, конструкція якого дозволяє ліквідувати екстремальне зусилля на різцях, встановлених на лопатях поблизу осі обертання долота, і тим самим продовжити час їх ефективної роботи.

Лабораторні випробування створеного пікобура при бурінні цементних блоків показали збільшення продуктивності новим інструментом на 20%. Проведені промислові випробування нових пікобуров при бурінні геотехнологичних свердловин показали аналогічне підвищення продуктивності в м'яких і частково в середній твердості породах з одночасним збільшенням стійкості нових інструментів на 20%.

Для подальшого підвищення ефективності створеного лопатевого пікоподібного долота слід оснастити його пілотну частину різцями PDC, а також розробити на принципі створеного інструменту долото для буріння нафтогазових свердловин.

Проведені дослідження мають велике практичне значення з огляду на масове буріння геотехнологичних свердловин для видобутку уранової сировини в Республіці Казахстан.

Цінність досліджень полягає в отриманні нової наукової інформації, що пояснює ускладнення при бурінні пікоподібними лопатевими долотами і є основою для розробки нових, патентоспроможних доліт, що руйнують породу в режимі різання.

Опубліковано
2020-10-09
Розділ
Породоруйнівний інструмент з надтвердих матеріалів і технологія його застосуванн